One Piece Rpg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Meslekler

Aşağa gitmek

Meslekler Empty Meslekler

Mesaj tarafından Kawaii-sama Bir Çarş. 31 Ağus. 2016, 02:25

Mesleklere genel olarak baktığımızda çok geniş yelpazesi olan bir grup. Aynı işlevi gören ama adı farklı olan onlarca meslek bile bulunabilir. Bunun yanı sıra mesleklerin özelleştikleri ada göre de isim değişiklikleri bulunmaktadır. Misal bir müzisyen keman virtüozü olabilir ancak aşık olamaz aynı zamanda. Virtüoz bir enstrumanda ustalaşmış kişiye verilen isimken aşık müziğini kendisi yazıp gezgin olarak geçirdiği için bu ismi almıştır. Yaptıkları iş aynı ancak mekanizmalar farklıdır bu nedenle meslekleri temele indirmek sizlerin meslek yaratımında izlemesi gereken yol olacaktır.

Temel meslekler denince akla gelen şeyleri sıralarsak;
-Doktor
-Marangoz
-Aşçı
-Rotacı
-Müzisyen
-Teknisyen

şeklinde bir liste ile karşılaşabiliriz. Tabi bunun dışında özel yaratılmış mesleklere baktığımızda;
-Hırsızlık
-Hayvan terbiyecisi
-Hattat
gibi meslekler de karşımıza çıkabillir.

Bu nedenle Hırsızlık ve Hayvan terbiyeciliği örneklerini kullanacağım aşağıdaki yazımda.

Temel mesleklere baktığımızda yan dalları bulunmaktadır. Aşçı tatlı üzerinde ustalaşabilir, rotacı deniz hakkında çok şey bilmese de havaya bakarak yağmuru fırtınayı anlayabilir bir müzisyen sesini kullanabilir ve ya enstruman kullanarak kendisini parlatabilir. Bu nedenle alt dalları olan şeyler artık meslek olarak kabul edilecek ve yaratımda da hangi alt dala sahip olduğunuzu belirtmenizi isteyeceğiz.

Gördüğünüz üzere acemi kalfa gibi ünvanlar çıkarılmış durumda eski sisteme göre. Bunun sebebi oyuncunun ve karakterin o yöndeki zekası olmuştur. Bunun yerine ana mesleğe en fazla 10(10.0) puan verebileceksiniz. Her 5(5.00) puanda bir de bir tane alt dal alabileceksiniz. Bu şekilde size karakterleriniz özelleştirmek için fırsat sunabileceğimizi düşünüyorum.

Hırsızlığı ele alırsak;
Bir hırsız cepçi olabilir ve ya bankalardaki kasaları patlatmak üzerine ustalaşmış olabilir. Bunun farkı şu şekilde olacak.
Evet bir çepçi de banka soyabilir ancak kasayı açması belki bir yıl sürer. Bunun yanı sıra kasa açmakta usta olan kişinin el yatkınlığı olmadan yan kesicilik yapması zordur hatta imkansız bile olabilir. Tabi bu çok keskin oldu ancak alt dallar sizin bir şeyi daha iyi yapabilme kabiliyetinizdir.

Mesleklerin artıları ancak meslek kullanılırken belirli şekilde ortaya çıkar bunu da unutmayın. Bunlar size verilen pasifler olmayacak gm istiyatifinde mesleğinizle bağlatılı yardımcı olunabilir ancak net bir getiri beklememenizi öneririm.
Kawaii-sama
Kawaii-sama
Admin

Mesaj Sayısı : 82
Kayıt tarihi : 12/02/16

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Meslekler Empty Geri: Meslekler

Mesaj tarafından Kawaii-sama Bir Perş. 01 Eyl. 2016, 23:21

Craft rehberi:

Bir demircinin demiri dövüp şekil vermesi her ne kadar rp içerisinde gerçekleşecek ya da bir doktorun ilaç üretimi de aynı şekilde olacak olsa bunları bir sistematiğe oturtmak için aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bunlar yazılıp karakter kağıdının altına yollandıktan sonra onay mesajı ile alınıp satılabilir ya da kullanıma geçilebilir.

Eşyanın adı(Varsa):
Eşyayı yapan kişinin mesleki seviyesi:
Gerekli malzemeler:
Yapılış rpsi:
Kawaii-sama
Kawaii-sama
Admin

Mesaj Sayısı : 82
Kayıt tarihi : 12/02/16

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz